Lodówka to jeden z podstawowych sprzętów AGD w domu i trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez chłodziarki. Z racji tego, że korzystamy z niej wielokrotnie każdego dnia, powinna spełniać wszystkie potrzeby domowników. Rodzaj lodówki, model i wielkość dobieramy głównie do metrażu kuchni i stylu, w jakim jest utrzymana. Warto jednak oprócz aspektów wizualnych wziąć pod uwagę także parametry technologiczne lodówki. Podpowiadamy więc jaką lodówkę wybrać.
Jak rodzaj lodówki wybrać?
Na rynku sprzętu AGD jest obecnie ogromna ilość modeli lodówek, różniących się wieloma parametrami, począwszy od wymiarów, poprzez układ wnętrza aż po kolorystykę i design. Lodówka jako sprzęt niezwykle często używany w ciągu dnia powinna być jak najbardziej dopasowana do liczebności i stylu życia naszej rodziny. Musi również współgrać z aranżacją kuchni. Meblując tę przestrzeń skupiamy się głównie na szafkach i blatach, wybieramy stoły kuchenne z krzesłami. Wielu osobom wydaje się, że sprzęty powinny przede wszystkim dobrze działać i oczywiście jest to prawda. Warto jednak poświęcić chwilę również po to, aby dobrać je tak, by efekt wizualny całej kuchni być efektowny i dopracowany.
Jakie więc modele oferują nam producenci?
- Proste lodówki jednodrzwiowe
Najprostsze z modeli lodówek kuchennych. Większość modeli posiada mini zamrażarkę zlokalizowaną wewnątrz lodówki, zwykle na górze. Pozostałą przestrzeń wypełniają półki lub szuflady. W droższych modelach szuflady mogą posiadać funkcję komory świeżości lub komory zero. W podstawowej wersji lodówki te są stosunkowo tanie i kosztują kilkaset złotych. Występują zarówno w niskich jak i standardowych wysokościach.
- Dwudrzwiowe chłodziarko-zamrażarki
Jest to najpopularniejszy model lodówki do domowej kuchni. Zwykle posiada w 2/3 chłodziarkę a za osobnymi drzwiami, mniejszą zamrażarkę. Pojemność lodówki zwykle jest wystarczająca dla 4-osobowej rodziny. Producenci oferują takie lodówki zarówno w standardowych wymiarach jak i tych niższych i płytszych, dlatego mieszczą się one do małych kuchni. W wersji podstawowej lodówkę kupimy już od 100 złotych natomiast do bardziej rozbudowanego modelu musimy dopłacić kilkaset złotych więcej. Otrzymamy wówczas komorę świeżości lub komorę zero, półki na butelki, oraz system No Frost.
- Side by side
Typ lodówki, w której chłodziarka jest po prawej stronie a zamrażarka po lewej. Koszt takiego modelu to około 2550 złotych i jest to bardzo atrakcyjna cena biorąc pod uwagę wielkość i pojemność lodówki. Doskonale sprawdzi się w większej rodzinie, szczególnie jeśli domownicy potrzebują dużej zamrażarki. Wnętrze zwykle jest bogato wyposażone w półki i szuflady z dodatkowymi funkcjami. Droższe modele z tego rodzaju posiadają kostkarki lodu w wyjściem na zewnątrz. Jest to ciekawy i dla wielu przydatny gadżet, trzeba jednak pamiętać o wcześniejszym wprowadzeniu dodatkowego dopływu wody do lodówki.
- French door
Rozmiarem przypomina side by side jednak różni się podziałem na chłodziarkę i zamrażarkę. Ta pierwsza znajduje się w górnej części urządzenia i posiada dwoje drzwi otwieranych niczym szafa. ?Dzięki temu otrzymujemy bardzo szerokie półki i dużo możliwości przechowywania większych blach, garnków lub patelni. Zamrażarka ma postać dużej, wysuwanej szuflady co nie zawsze jest praktyczne. Większośc z nas woli jednak ososbne szulady i półki do zamrażania różnych produktów. Tutaj otrzymujemy jedną, głęboką przestrzeń.
- Lodówki multi door
Nazywane są tak lodówki 4-drzwiowe, w których zamrażarka kryje się w dolnej części urządzenia. Zarówno chłodziarkę jak i zamrażarkę otwiera się w sposób podobny do szaf, czyli na dwa uchylne fronty. Uznawana jest za najwygodniejszy typ lodówki szczególnie w przypadku dużej rodziny. Zamrażarka posiada kilka osobnych szuflad, dzięki czemu możemy dzielić produkty na kategorie i nie przechodzą one zapachami. Wnętrz chłodziarki jestbogate w liczne półki oraz szuflady różnej wielkości. System No Frost oraz komody zero to tutaj zwykle standard.
- Lodówki do zabudowy
Dwudrzwiowe lodówki różniące się tym od klasycznych modeli wolnostojących, że na front lodówki montuje się płytę meblową taką samą jak na pozostałe szafki. Szczególnie sprawdza się to w przypadku otwartych na salon kuchni, gdzie klasyczna lodówka nie wyglądałaby tak estetycznie jak front meblowy. Minusem takich lodówek jest ich głębokość, która jest znacznie mniejsza niż standardowych chłodziarek. Znacznie zmniejsza to wójcza pojemność lodówki a co za tym idzie komfort użytkowania. Większe lodówki do zabudowy wiążą się już z dużo większą ceną sięgającą około 8 tysięcy.
Na jakie parametry zwracać uwagę?
Najważniejszą cechą jest klasa energooszczędności lodówki ponieważ przekłada się to bezpośrednio na późniejsze rachunki za prąd. Na szczęście dziś nie musimy już dopłacać dużych pieniędzy do urządzeń o klasie A+++ a tylko takie dają wymierne korzyści finansowe. Jeśli chodzi o głośność lodówki to warto wybrać te stosunkowo ciche czyli poniżej 40dB. Jest to ważne szczególnie w przypadku kuchni połączonej z salonem.
Nowe technologie w lodówkach
Funkcja No Frost czyli automatycznego odmrażania to ogromne ułatwienie dla każdego użytkownika, który pamięta jeszcze ręczne odmrażanie lodówek i zamrażarek pełnych szronu i lodu na ściankach. Z kolei komory zero to bezpieczne przechowywanie wędlin i mięs w temperaturze 0-3 stopni. Komora świeżości to szuflada ze specjalnym obiegiem powietrza, który umożliwia dłuższe przechowywanie warzyw i owoców.
Kolorystyka i design
Najpopularniejsze kolory lodówek to wciąż modele białe, srebrne (inox) oraz czarne. Niektórzy producenci oferują jednak urządzenia w innych kolorach np. pastelowy błękit, róż lub soczysta czerwień. Istnieje możliwość zakupu lodówek w stylu retro, o opływowych kształtach i stylizowanych rączkach.