Jak skutecznie odstraszyć rekrutera?

Jeśli coraz częściej chodzimy na rozmowy kwalifikacyjne, z których nic nie wynika, powoli zaczynamy zastanawiać się, co jest nie tak. Zdarza się oczywiście, że wina leży w rekrutacji. Jeśli jednak sytuacja nagminnie się powtarza, warto przyjrzeć się bliżej naszemu zachowaniu. Co odstrasza rekrutera? Nad czym powinniśmy popracować? Jak nie zachowywać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Przecież to doświadczenie zawodowe jest ważne!

Pewnie Ci się wydaje, że skoro jesteś na rozmowie o pracę, to Twoje doświadczenie zawodowe jest najważniejsze, a to jak się zachowujesz nie ma większego znaczenia. Nic bardziej mylnego. Poza dopasowaniem do Zespołu pod kątem umiejętności technicznych, musisz też dopasować się charakterologicznie. Rekruter szuka Kandydata najlepszego pod każdym względem. A tak na marginesie, kto chciałby mieć w Zespole marudę czy kogoś kto wiecznie powoduje konflikty? No właśnie. Dowiedz się więc jakie zachowania nigdy nie powinny mieć miejsca na rozmowie rekrutacyjnej.

Czytaj także: Rekrutacja sprzedawców dla firm

Niepunktualność

Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne i można je zrobić tylko raz. Jeśli więc wydaje Ci się, że przysłowiowe 5 minut nie ma znaczenia, to bardzo się mylisz. Jeśli spóźniasz się na dzień dobry, rekruter będzie niemal pewny, że tym bardziej przydarzy ci się to podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Warto zaznaczyć, że przyjście 30 minut przed planowaną godziną spotkania też nie jest dobrym pomysłem. Szacunek do czasu innych ludzi jest niezmiernie ważny, warto więc przyjść na rozmowę punktualnie.

Nieprzygotowanie

Jeśli poza adresem firmy, w której jesteś umówiony na rozmowę, nie wiesz już o niej nic więcej to jedno z najgorszych podejść w stosunku do rekrutacji. Jeśli mielibyśmy wskazać, co najbardziej odstrasza rekrutera, z pewnością będzie to właśnie nieprzygotowanie. To pokazuje, że nie bierzesz udziału w rekrutacji na poważnie i automatycznie zmniejsza zaufanie rekrutera w stosunku do Twojej osoby. Rekruter z pewnością spostrzeże, że nie masz pojęcia, czym zajmuje się firma, z kim konkuruje, jaka jest jej misja czy wizja. Zdarza się również, że Kandydat nie jest pewny, na jakie stanowisko aplikował…

Zbytnie spoufalanie się

Celem rozmowy rekrutacyjnej jest zaprezentowanie siebie jako profesjonalisty, a nie zaprzyjaźnienie z osobą prowadzącą rozmowę kwalifikacyjną. Nie przekraczaj więc granicy pomiędzy relacją zawodową, a osobistą – rozmowa rekrutacyjna rządzi się takimi samymi prawami, jak każde inne spotkanie biznesowe. Nie ma tu miejsca na pytania osobiste, uwagi czy propozycję przejścia „na Ty” (chyba, że ta wyjdzie od strony rekrutera).

 

Jak skutecznie odstraszyć rekrutera?

Zbyt duża pewność siebie

Każdy chce się być odebrany jako świadomy biznesowo kandydat. Pamiętaj jednak, że od świadomości jest tylko krok do… zbytniej pewności siebie i nonszalancji. Tym bardziej, jeśli nie masz zbyt wiele doświadczenia zawodowego, albo dopiero zaczynasz karierę, nie posiadasz więc wszystkich umiejętności, które są potrzebne na danym stanowisku, ale już zachowujesz jak dyrektor. Nikt nie chce mieć w Zespole przemądrzałego kolegi, więc zastanów się czy taka gra jest warta świeczki. Nie rozsiadaj się zatem na krześle, jakbyś był na kawie ze znajomymi. Nie wysyłaj rekruterowi ironicznych spojrzeń, jeśli dopytuje o coś dla Ciebie oczywistego.  

Nieodpowiedni strój

Pomyślisz, że to drobiazg, ale może wiele popsuć. Oczywiście, najważniejsze, jest to, co masz w CV, co potrafisz i co mówisz, a nie to jak wyglądasz. Warto jednak pokazać, że traktujesz rozmowę poważnie, a strój musi być schludny – to przecież świadczy o Tobie. Strój powinien być też dopasowany do miejsca, w którym starasz się o pracę. Jeżeli to bank albo urząd – postaw na formalny ubiór, a jeśli do agencji reklamowej na smart casual.

 Brak zainteresowania

Jeśli rekruter pyta nas, czy z kolei my mamy jakieś pytania, nie warto odpowiadać, że nie ???? Wykazanie się brakiem zainteresowania może odstraszyć osobę, która decyduje o naszym potencjalnym zatrudnieniu. Warto w tym miejscu dopytać o rzeczy, które budzą nasze wątpliwości, a same pytania przygotować sobie już wcześniej.

 

Jeśli po przeczytaniu artykułu widzisz, że popełniasz opisane w nim błędy, warto się zreflektować i popracować nad zmianą. Może to właśnie w tym tkwi problem i dlatego przez dłuższy czas nie możesz znaleźć zatrudnienia. Oczywiście praca nad sobą jest trudna i nierzadko długotrwała, ale na pewno się opłaci. Być może w niedalekiej przyszłości, na rozmowie rekrutacyjnej będziesz mógł opowiedzieć o tym, jako o kolejnym Twoim sukcesie.

Redakcja

Next Post

Regały biblioteczne metalowe trwalsze od drewnianych

pon. sty 18 , 2021
Każdemu z nas biblioteka kojarzy się z mnóstwem półek, w których przechowywane są niezliczone wręcz książki. Już jako dzieci pamiętamy, jak poruszaliśmy się między regałami wypełnionymi po brzegi książkami. Dawniej w bibliotekach stosowano głównie regały drewniane, a dzisiaj częściej widzimy, że zastosowanie mają półki metalowe, gdyż są zdecydowanie trwalsze, a […]

You May Like