Jak działają herbicydy selektywne?

Herbicydy selektywne to jedne z najczęściej stosowanych środków ochrony roślin w uprawach zbożowych i rzepakowych.

Charakteryzują się one tym, że skutecznie zwalczają chwasty, a jednocześnie są bezpieczne dla uprawianych roślin. Herbicydy selektywne są dobrym rozwiązaniem dla rolników, którzy chcą chronić swoje uprawy przed konkurencyjnym wpływem chwastów, ale jednocześnie nie chcą narażać roślin uprawnych na negatywne skutki stosowania nieodpowiednich środków ochrony roślin.

Jak działają herbicydy selektywne?

Herbicydy selektywne w uprawach zbóż

W uprawach zbożowych herbicydy selektywne stosuje się najczęściej na początku sezonu, aby zapewnić optymalne warunki wzrostu dla zboża. W przypadku zboża herbicydy selektywne skutecznie zwalczają chwasty dwuliścienne, takie jak szczaw, rdesty, ale jednocześnie nie mają negatywnego wpływu na zboże. W przypadku rzepaku herbicydy selektywne stosuje się również na początku sezonu, ale ze względu na większą konkurencyjność chwastów, czasami trzeba je stosować ponownie w okresie wegetacji. W przypadku rzepaku herbicydy selektywne skutecznie zwalczają chwasty dwuliścienne, takie jak rdesty, łoboda czy przytulia, ale również jednocześnie są bezpieczne dla rzepaku.

Herbicydy selektywne mają wiele zalet w porównaniu z innymi środkami ochrony roślin. Przede wszystkim są one bezpieczne dla upraw, a jednocześnie skutecznie zwalczają chwasty. Dzięki temu herbicydy selektywne minimalizują ryzyko negatywnych skutków stosowania nieodpowiednich środków ochrony roślin, takich jak spowolnienie wzrostu roślin, zahamowanie fotosyntezy, uszkodzenia liści i korzeni, czy nawet śmierć roślin uprawnych. Nowoczesne herbicydy mogą być stosowane w różnych uprawach, są to specjalne środki ochrony roślin dedykowane dla określonych roślin, często zabiegi herbicydowe rozpoczyna się już wiosną, jednak jeżeli występowanie chwastów jest znaczne, wówczas można zastosować także herbicydy nalistne, które będą działały na rozwijające się rośliny niepożądane.

Na stronie internetowej https://innvigo.com/herbicydy/ znajdziemy bardzo skuteczne herbicydy, które stosuje się w przypadku upraw zboża, będzie to Adiunkt 500 SC, Amstaf 800 EC czy Baristo 500 SC. Następnych jest wiele herbicydów działających na różne odmiany zbóż, lub też możemy wybrać środki ochrony roślin, które dobrze sprawdzą się w przypadku kapusty, truskawek czy rzepaku.

Redakcja

Next Post

Dobór okularów do czytania – na co zwracać uwagę?

pt. kwi 7 , 2023
Problemy z czytaniem to charakterystyczny objaw pojawiający się około czterdziestego roku życia. Nie należy się tym przejmować, gdyż to naturalny proces spowodowany trudnościami naszych oczu z akomodacją. Gdy coraz trudniej nam czytać, a poszczególne akapity zlewają się w jedną plamę, warto kupić okulary do czytania. Aby jednak nasz zakup był […]

You May Like