Dobór okularów do czytania – na co zwracać uwagę?

Problemy z czytaniem to charakterystyczny objaw pojawiający się około czterdziestego roku życia.

Nie należy się tym przejmować, gdyż to naturalny proces spowodowany trudnościami naszych oczu z akomodacją. Gdy coraz trudniej nam czytać, a poszczególne akapity zlewają się w jedną plamę, warto kupić okulary do czytania. Aby jednak nasz zakup był udany oraz służył nam przez wiele lat, powinniśmy poznać kilka wskazówek, dzięki którym wybierzemy najlepsze okulary dla siebie.

Gotowe okulary a okulary na zamówienie

Mówiąc o okularach do czytania, zwykle mamy na myśli ich dwa rodzaje – są to gotowe okulary do czytania oraz okulary wykonane na zamówienie. Czym się one różnią oraz dla kogo są one przeznaczone?

Gotowe okulary do czytania możemy kupić przy okazji codziennych zakupów w markecie, drogerii, a nawet na stacji benzynowej. Są dostępne w różnych modelach oraz wersjach kolorystycznych, dla mężczyzn i kobiet. Gotowe okulary są ponadto zdecydowanie tańsze od tych kupowanych u optyka. Trzeba jednak pamiętać, że okulary gotowe są wyrobem niejako uniwersalnym, a zatem nie będą dostosowane do indywidualnej wady wzroku. Możemy korzystać z takich okularów w sytuacjach doraźnych, kiedy zapomnieliśmy okularów korekcyjnych, na przykład w delegacji lub na wakacjach albo w czasie gdy nie możemy akurat skorzystać z pomocy optyka.

Gotowe okulary powinniśmy wykorzystywać wyłącznie do czytania – nie powinniśmy w nich pracować, siedzieć przy komputerze lub chodzić w nich przez cały dzień. Długotrwałe używanie jakichkolwiek okularów niezgodnie z przeznaczeniem może powodować, chociażby ból głowy czy zawroty głowy. Okulary kupowane w salonach optycznych (korekcyjne) są wyrobem medycznym i będą dostosowane do indywidualnej wady wzroku. Można z nich korzystać podczas czytania, pracy, aktywnego spędzania wolnego czasu czy oglądania telewizji.

Dobór okularów do czytania – na co zwracać uwagę?

Rodzaje okularów

Wybierając okulary do czytania, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy są to okulary jednoogniskowe, czy dwuogniskowe. Okulary jednoogniskowe są przeznaczone dla osób mających jedną wadę wzroku, a zatem albo do bliży, albo do dali. Jeżeli jednak zauważyliśmy, że nasze problemy ze wzrokiem występują nie tylko przy czytaniu, ale również przy patrzeniu w dal, wówczas powinniśmy rozważyć kupno okularów dwuogniskowych. Stanowią one rozsądny kompromis, ponieważ używając tylko jednej pary okularów, możemy poprawić nasze widzenie zarówno z bliska, jak i daleka.

Dodatkowe opcje – czy warto z nich skorzystać?

Wybierając okulary w salonie, możemy również skorzystać z opcji dodatkowych. Zastosowanie filtra UV w okularach sprawi, że nasze oczy będą chronione przed promieniowaniem ultrafioletowym, co jest szczególnie przydatne podczas czytania latem, na przykład na plaży czy na działce. Filtr światła niebieskiego jest szczególnie polecany osobom długo pracującym przy komputerze – odbija szkodliwe niebieskie światło, dzięki czemu nasze oczy są lepiej chronione i odpoczywają. Z kolei okulary z powłoką antystatyczną będą dobrym rozwiązaniem dla alergików, gdyż zapobiegają osadzaniu się kurzu oraz często występującym u osób z alergiami zapaleniom spojówek.

Redakcja

Next Post

Czy rejestracja nazwy i logo firmy jest trudna?

niedz. kwi 16 , 2023
Rejestracja nazwy i logo firmy jako znaków towarowych może być procesem skomplikowanym, ale zwykle nie jest bardzo trudna, o ile spełnione są wymagane warunki. Aby zarejestrować znak towarowy, należy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu patentowego w kraju, w którym planuje się uzyskać ochronę. Wniosek musi zawierać informacje takie jak opis […]

You May Like