Zdarza się, że pacjenci skarżący się na pogorszenie słuchu, mają problem polegający na gromadzeniu się płynu w jamie bębenkowej ucha.
Jego zbyt długa obecność może być uciążliwa, a nawet szkodliwa, dlatego właśnie stosuje się zabieg, podczas którego nacinana jest błona bębenkowa, po czym odprowadzany jest płyn i następnie zakłada się dren wentylacyjny. Zabieg ten nazywany jest drenażem uszu.
Drenaż uszu – jak wygląda?
Dreny wentylacyjne wprowadzane do błony bębenkowej przypominają niewielkie tubki. Są one kilkumilimetrowe i wykonuje się je z metali takich jak złoto, tytan lub srebro. Ważne jest to, że znajdując się w uchu zapewniają odpowiedni dopływ powietrza do ucha środkowego oraz należyty odpływ wydzieliny.
Jak przebiega drenaż uszu?
Tak jak zostało to już wspomniane – drenaż uszu polega na dokonaniu niewielkiego cięcia i wprowadzeniu specjalnego płynu. Zabieg odbywa się przy użyciu specjalnego mikronoża oraz mikroskopu operacyjnego albo endoskopu.
Dreny znajdują się w uchu od 3 do 6 miesięcy.
Ten zabieg laryngologiczny może być przeprowadzany przy użyciu znieczulenia miejscowego lub ogólnego.
Po co wykonuje się drenaż uszu?
Zabieg drenażu, nazywany tympanostomią, zapobiega bolesnym i uciążliwym dolegliwościom, którymi są niedosłuch oraz ból spowodowany nadmiarem wydzieliny. Wykonuje się go, gdy u pacjenta dojdzie do obrzęku trąbki słuchowej, które towarzyszy zwężeniem się światła kanału słuchowego.
Drenaż uszu wykonuje się u pacjentów cierpiących na przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha. Jeśli schorzenie to występuje w obu uszach i trwa przez około 3 miesiące lub gdy wysięk obserwuje się przez około 6 miesięcy to są to wskazania, które nie dają wątpliwości specjaliście, co do tego, że powinien on podjąć się przeprowadzenia zabiegu. Natomiast jeśli pacjenci stwierdzają, że towarzyszą im takie powikłania jak chociażby pogorszenie rozwoju mowy lub niszczenie struktur ucha środkowego, to lekarz jest w stanie przeprowadzić zabieg jeszcze wcześniej.
Warto też widzieć, że na wysiękowe zapalenie ucha narażone są głównie dzieci.
Zdarza się też, że dreny zakładane są także po zabiegu usunięcia tzw. trzeciego migdałka gardłowego. Bywa też, że stosuje się je przy nawracających ostrych zapaleniach ucha środkowego, przy chorobie Meniere’a – wtedy drenaż ma na celu zredukować występowanie zawrotów głowy, a także przy zapaleniu trąbki Eustachiusza – wtedy obecność drenów pomaga aplikować leki.