Szkodniki i choroby roślin – jak z nimi walczyć?

Każdy rolnik dobrze wie o tym, że należy dbać o zapewnienie roślinom uprawnym jak najlepszych warunków rozwoju i wzrostu.

Rośliny takie mogą być zagrożone przez różne szkodniki oraz choroby, które wyrządzają spore straty i sprawiają, że plony są niezadowalające. W dzisiejszych czasach rolnicy mogą stosować różnorodne preparaty chemiczne, takie jak na przykład herbicydy. Są to substancje, które działają selektywnie, czyli wybiórczo. Oznacza to, że zapewniają skuteczną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami (głównie chwastami) nie wpływając negatywnie na stan roślin uprawnych.

Środki ochrony roślin i ich bezpieczne stosowanie

Oprócz wspomnianych wyżej herbicydów, w rolnictwie bardzo dużą popularnością cieszą się insektycydy zabijające insekty, a także fungicydy odpowiedzialne za skuteczne zwalczanie grzybów. Niezależnie od wybranego preparatu, środki takie stosuje się przy wykorzystaniu specjalnych opryskiwaczy montowanych na ciągnikach. Oczywiście opryski należy wykonywać w sprzyjających warunkach. W zbyt wysokich temperaturach preparaty takie wyparują za szybko. Nie warto też robić oprysków przed deszczem ani w jego trakcie, ponieważ woda zmyje stosowane preparaty.

Nie bez znaczenia jest też stosowanie odpowiednich proporcji preparatów ochronnych rozcieńczanych z wodą. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń producentów w zakresie wyboru produktów do konkretnych zastosowań i roślin lub do walki z określonymi zagrożeniami. Jeśli chodzi o warunki to w nadmiernej suszy oprysk może spłynąć z rośliny, a w czasie wiatru preparat może zostać zdmuchnięty na sąsiednie pola.

Wiele przydatnych informacji i porad można znaleźć na stronach, takich jak http://rolnik.stay3.pl/zapobieganie-chorobom-roslin-i-walka-ze-szkodnikami/. Strony takie są zakładane przez osoby posiadające dużą wiedzę oraz doświadczenie w branży rolniczej, więc informacje zawarte na nich są wartościowe i w znacznym stopniu poszerzają wiedzę w zakresie walki ze szkodnikami, chwastami i grzybami.

Posted in Bez kategorii

Redakcja

Next Post

Niestandardowe drukowane promocyjne zegary ścienne

śr. sie 11 , 2021
Niektóre produkty promocyjne oferują tę zaletę, żeby skuteczność twojej kampanii reklamowej utrzymała się przez wiele lat. Możemy do tego celu wykorzystać wiele gadżetów reklamowych, jak długopisy, koszulki, kubki, smycze czy breloczki, ale jeśli chcemy sprawić, aby logo naszej firmy było doskonale widoczne dla każdego, możemy zdecydować się na zegary ścienne. […]