Ciągnik MF 255, czyli na co zwracać uwagę, kupując starsze maszyny rolnicze?


Wśród ciągników produkowanych w Polsce jest wiele maszyn, które do tej pory konkurują z nowszymi modelami. Dzięki solidnej konstrukcji i wieloletniej bezawaryjnej pracy wciąż znajdują nabywców. I nie są to bynajmniej pasjonaci „zabytkowych traktorów”, ale rolnicy, którzy szukają solidnego sprzętu do codziennej pracy. Doskonałym tego przykładem jest ciągnik Ursus MF 255, który powstał na zagranicznej licencji. Od lat cieszy się bardzo dużą popularnością wśród polskich rolników, którzy doceniają jego niezawodność.

Kiedy rozpoczęła się produkcja MF 255? 

MF 255 to skrót oznaczający Massey Ferguson, na którego licencji był produkowany traktor. Pod tą nazwą powstało ponad 34 tysiące sztuk, natomiast po wygaśnięciu licencji powstało jeszcze 47 tysięcy maszyn pod marką Ursus 3514. Początki dla tego ciągnika nie były łatwe. Chociaż Ursus dysponował licencją już w 1974 roku, to produkcja ruszyła dopiero 10 lat później. Model 255 zastąpił wysłużoną 235-kę, z którą dzielił wiele wspólnych cech. Był to przede wszystkim silnik o trzech cylindrach marki Perkins oraz fabryczna kabina, którą ulepszono i zwiększono jej wygodę w ramach nowej wersji Agro Bis. Model ciągnika MF 255 był ciągle udoskonalany i modernizowany, dzięki czemu powstało aż 14 różnych modeli tej maszyny. Produkcja zakończyła się w 2009 roku.  

Dlaczego ten traktor cieszy się tak dobrą opinią? 

Ciągnik produkowany na licencji Fergusona nadal jeździ po polskich polach. Rynek wtórny części rolniczych do modelu MF 255 wciąż funkcjonuje. Jest to podstawowy sprzęt rolniczy w mniejszych i średnich gospodarstwach. Dzieje się tak z powodu wielu zalet, do których zaliczamy m.in.: 

  • dużą zwrotność i szybkość,
  • niewielkie zużycie paliwa mimo silnika o mocy 48 KM,
  • stosunkowo niewielką szerokość, co sprawia, że jest to idealny ciągnik do upraw międzyrzędowych,
  • wyjątkowo mocne hamulce i niezawodną skrzynię biegów.

Ze względu na dużą uniwersalność, MF 255 może być wykorzystywany do belowania słomy, podczepiania siewnika lub kosiarki rotacyjnej. Jego ergonomiczna kabina sprawia, że wielogodzinna praca nie jest tak uciążliwa. Sprawdza się doskonale w przypadku lekkich prac polowych.

O czym pamiętać przy zakupie starszych ciągników? 

Decydując się na zakup starszej maszyny, warto zasięgnąć opinii doświadczonych rolników, którzy znają wszystkie wady i zalety wybranego sprzętu. Należy wykonać też skrupulatny przegląd ciągnika, który powinien obejmować wszystkie najważniejsze układy — hamulcowy, silnika czy hydrauliczny. Trzeba też zdawać sobie sprawę z wad poszczególnych modeli. Pewne mankamenty pojawiają się również w ciągniku MF 255. Jako że jest to lekki pojazd, nie sprawdzi się w przypadku cięższych prac na roli. Może także trudniej radzić sobie na grząskim terenie czy przy większych prędkościach.

Przez pewien czas do modelu MF 255 brakowało części, ponieważ wymagał angielskich komponentów, mierzonych w calach. Na szczęście te czasy należą już do przeszłości. Obecnie dobrej jakości części zamienne można dostać w internetowych sklepach rolniczych.

Redakcja

Next Post

Czy już wiesz w jaki sposób ochronisz swoje ziemniaki?

wt. mar 1 , 2022
Jeżeli także i ty jesteś już od jakiegoś czasu plantatorem ziemniaków to na pewno niestety także jesteś świadomym chorób jakie dotykają te rośliny. I na pewno przyczyn takiego nieciekawego stanu rzeczy jest wiele. Jednak czy na przykład i ty już teraz wiesz w jaki sposób pomóc twoim ziemniakom? Czy już […]

You May Like