Czym jest geotechnika?

Geotechnika to rodzaj nauki powiązanej z gruntami – rezultaty działań i badań naukowców mają duże znaczenie w inżynierii i budownictwie.

Zlecenie badań geotechnicznych jest pierwszym krokiem w planowaniu wszelkich inwestycji związanych z wznoszeniem obiektów, konstrukcji, ze zmianami w wyglądzie podłoża itd. Geotechnika okazuje się niezbędna zawsze przed rozpoczęciem budowy. Określenie, czy grunt nadaje się do wykorzystania pod budowę, jest możliwe dzięki fachowej wiedzy ekspertów z tej branży. Dla celów budowlanych istotne są szczegółowe parametry gruntu w wybranym miejscu, na przykład ilość warstw w przekroju gruntu, jego gęstość, obecność i jakość wód gruntowych. Geotechnicy dysponują normami, do których porównują wyniki bieżących badań. Na podstawie uzyskanych wyników mogą przedstawić dane zleceniodawcy (jest to na przykład inwestor albo architekt). Efekty są pozytywne albo negatywne, w tym drugim przypadku niemożliwe jest realizowanie planów budowlanych lub niezbędne są zaawansowane przygotowania. Jeśli opinia będzie pozytywna, bez większego odkładania można zaczynać budowę.

Nie zawsze wykonuje się badania przed rozpoczęciem prac – jeśli nikt nie zgłosił zapotrzebowania na opinię geotechnika i jeśli nie jest ona wymagana prawnie, działania związane z wzniesieniem obiektu można rozpocząć bez niej.

Niemniej jednak w każdej chwili, gdy tylko potrzeba się pojawi, można zwrócić się do ekspertów. Jest bardzo wiele sytuacji, w których pomoc geotechnika wpływa na oszczędności czasu i pracy na budowie. Określenie jakości gruntu pozwala na przykład właściwie dobrać materiały potrzebne do wzniesienia budynku, rozpocząć osuszanie gleby, stworzyć izolację, jeśli poziom wód gruntowych jest zagrożeniem dla fundamentów. Pozyskanie opinii od geotechników podnosi opłacalność inwestycji pod kątem tych wszystkich ewentualności, które mogą pojawić się w trakcie i spowodować konieczność zmiany planów w momencie, gdy prace będą już bardzo zaawansowane.

Redakcja

Next Post

Hydraulik kraków – zadzwoń, zanim będzie za późno

pon. cze 15 , 2020
Niektóre skomplikowane prace hydrauliczne wynikają tylko z tego, że użytkownikom łazienki czy ubikacji długo wydawało się, że problem nie istnieje. Wszelkie cieknące rury, nie do końca zakręcające się krany czy dziwne krople pojawiające się pod grzejnikiem to coś, co może wydawać się małą niedogodnością, ale w rzeczywistości jest sygnałem zbliżającej […]