Co można zbadać za pomocą USG?

Obrazowanie ultradźwiękowe, czyli w skrócie USG, wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów wnętrza ciała.

Takie badanie pomaga zdiagnozować przyczyny bólu, obrzęków i infekcji narządów wewnętrznych organizmu oraz zbadać nienarodzone dziecko w macicy u kobiet w ciąży. U niemowląt lekarze często używają USG do oceny mózgu, bioder i kręgosłupa. Tego typu badanie pomaga również prowadzić biopsje, diagnozować choroby serca i oceniać uszkodzenia po zawale serca.

Co można zbadać za pomocą USG?

Jakie są najczęstsze zastosowania badania USG?

USG jest uważane za bardzo przydatne badanie diagnostyczne. Badanie za pomocą ultrasonografu jest bezbolesne, wszechstronne i nieinwazyjne, nie wykorzystuje żadnego promieniowania, stosuje się je do obrazowania wielu narządów i obszarów ciała pacjenta. Dodatkowo otrzymujemy obrazy w czasie rzeczywistym, dostępne są od razu dla lekarza, który może skierować pacjenta na dalsze leczenie. Ta procedura wymaga niewielkiego lub żadnego specjalnego przygotowania. Lekarz poinformuje cię, jak się przygotować, czy możesz wcześniej jeść i pić.

Konwencjonalne USG wyświetla obrazy w cienkich, płaskich częściach ciała. Postępy w technologii ultradźwiękowej obejmują trójwymiarowe USG 3D, które formatują dane fal dźwiękowych w obrazy 3D. Badania ultrasonograficzne mogą pomóc zdiagnozować różne stany i ocenić uszkodzenie narządów po chorobie. Ultradźwięki to przydatny sposób badania wielu narządów wewnętrznych organizmu, możemy zbadać przykładowo serce i naczynia krwionośne, wątrobę, pęcherzyk żółciowy, śledzionę, trzustkę, nerki, pęcherz moczowy, macicę, jajniki, jądra, prostatę, płód u pacjentek w ciąży, tarczycę.

Jeśli lekarz zleci badanie obrazowania, możesz wykonać w wielu placówkach medycznych usg poznań to miasto, gdzie znajdziesz różne ośrodki diagnostyczne. Ultradźwięki są również wykorzystywane do biopsji igłowych, czyli pobrania komórki z nieprawidłowego obszaru do badań laboratoryjnych. Za pomocą USG można również diagnozować różne choroby serca, w tym problemy z zastawkami i zastoinową niewydolność serca, a także oceniać uszkodzenia po zawale serca.

Redakcja

Next Post

Środki ochrony roślin które podziałają na zboża ozime

wt. kw. 12 , 2022
Jeżeli jesteście rolnikami i to że tak się wyrazimy w tym miejscu poważnymi to doskonale wiecie o tym że na waszych polach praktycznie powinniście pracować przez okrągły rok. I nie wątpimy w to ani przez chwilę że tak właśnie postępujecie. Czy jednak na przykład także i ty już teraz wiesz […]