Po śmierci bliskiego rodzina zwykle publikuje nekrolog czyli zawiadomienie o śmierci opublikowane w jednej lub kilku gazetach wskazujące osobę, która zmarła oraz datę i miejsce pogrzebu.
Pozwala to odległym krewnym i znajomym dowiedzieć się o tym smutnym wydarzeniu. Podobne rozwieszane są klepsydry w kościele, w którym ma się odbyć ceremonia, i być może także w innych miejscach, takich jak dom zmarłego, aby powiadomić swoich sąsiadów. Dom pogrzebowy jest wynajmowany w celu wykonania wszystkich wymaganych kroków prawnych, związanymi z dokumentami kartą zgonu, zaświadczeniem o ubezpieczeniu. Ludzie zwykle zbierają się przed mszą na czuwanie przy trumnie tradycyjnie może to trwać nawet całą noc w kaplicy, po której następuje ceremonia w kościele. Zazwyczaj zamiast kazania kapłan przedstawia krótko życie zmarłego, koncentrując się na pozytywnych aspektach. W zależności od ustaleń z kościołem inni członkowie rodziny mogą również zabrać głos jednak nie jest to powszechna praktyka.
Po mszy trumna jest przenoszona przez pracowników domu pogrzebowego na karawan, który wraz ze wszystkimi kwiatami i wieńcami zabiera zmarłego w ostatnią podróż na cmentarz.
Kiedy wszyscy żałobnicy dotrą na cmentarz ksiądz rozpocznie nabożeństwo grobowe lub ostatnie pożegnanie. W przypadku organizacji pogrzebu pomoże nam zakład pogrzebowy kraków to miasto gdzie znajdziemy wiele profesjonalnych zakładów pogrzebowych. Można liczyć na wysokiej jakości obsługę, zakład pogrzebowy może przykładowo pomóc nam w załatwieniu wszystkich formalności. Trzeba jednak pamiętać o udzieleniu pełnomocnictwa pracownikowi zakładu pogrzebowego. Z pewnością zaoszczędzi nam to dużo czasu, pracownik zakładu będzie wiedział w jakiej kolejności i gdzie zanieść i jak przygotować wszystkie dokumenty. Oprócz tego zajmie się również przygotowaniem ciała do pochówku, jego transportem do kościoła i na cmentarz. Z pewnością pomogą w zakupie i transporcie kwiatów i wieńców. Można także liczyć na pomoc w zakupie odpowiedniego nagrobka.