Zasada działania akumulatora kwasowo-ołowiowego

Akumulator to bateria, w której energia elektryczna może być przechowywana jako energia chemiczna, a następnie energia chemiczna będzie przekształcana w energię elektryczną, gdy jest to potrzebne.

Zamiana energii elektrycznej na energię chemiczną poprzez zastosowanie zewnętrznego źródła energii elektrycznej nazywana jest ładowaniem baterii. Natomiast zamiana energii chemicznej na energię elektryczną do zasilania obciążenia zewnętrznego nazywana jest rozładowaniem baterii. Podczas ładowania akumulatora przepływa przez niego prąd, który powoduje pewne zmiany chemiczne wewnątrz akumulatora. Te zmiany chemiczne pochłaniają energię podczas ich tworzenia. Gdy akumulator jest podłączony do obciążenia zewnętrznego, zmiany chemiczne zachodzą w odwrotnym kierunku, podczas których zaabsorbowana energia jest uwalniana jako energia elektryczna i dostarczana do pojazdu. Zasada działania akumulatora kwasowo-ołowiowego

Akumulatory kwasowo-ołowiowe niewiele się zmieniły od lat osiemdziesiątych XIX wieku, chociaż ulepszenia materiałów i metod produkcji nadal przynoszą poprawę ilości energii, żywotności, niezawodności i wielkości.

Wszystkie akumulatory kwasowo-ołowiowe składają się z płaskich płyt ołowiowych zanurzonych w elektrolicie. W przypadku większości typów akumulatorów kwasowo-ołowiowych wymagane jest regularne dodawanie wody, chociaż te wymagające niewielkiej konserwacji są dostarczane z nadmiarem elektrolitu obliczonym w celu skompensowania utraty wody podczas normalnej eksploatacji. Dwunastowoltowy akumulator posiada najczęściej sześć pojedynczych ogniw połączonych szeregowo, wytwarzających w pełni naładowane napięcie wyjściowe 12,6 wolta. Ogniwo akumulatora składa się z dwóch płyt ołowiowych, dodatniej płyty pokrytej pastą z dwutlenku ołowiu i ujemnej warstwy ołowianej, pomiędzy którymi znajduje się materiał izolacyjny czyli separator. Płytki są zamknięte w plastikowej obudowie baterii, a następnie zanurzone w elektrolicie składającym się z wody i kwasu siarkowego. Prawidłowe ładowanie i konserwacja wymaga odpowiedniego systemu ładowania, który może zmieniać napięcie ładowania w zależności od stanu naładowania i wykorzystania akumulatora do pojazdu, motocykla czy też łodzi. Kiedy chcemy zakupić dobrej jakości baterię do pojazdu dobrym pomysłem będą akumulatory agm, które są bezobsługowe. Oznacza to że nie będziemy musieli dolewać do nich płynu.

Redakcja

Next Post

Estetyczne i ciepłe kurtki dla puszystych kobiet

śr. gru 9 , 2020
Kurtki są niezbędnym elementem garderoby, ponieważ nie tylko poprawiają ogólny styl, ale także zapewniają całkowite ciepło w chłodne dni podczas jesieni i zimy. Dawniej kurtki zimowe były dostępne tylko w ograniczonych kolorach, takich jak brązowy, czarny i biały czy czerwony, oraz w popularnych materiałach, takich jak skóra, zamsz i wełna. […]

You May Like