Zadośćuczynienie dla opozycjonistów z czasów PRL

Osoby które stawiały czynny opór państwu komunistycznemu mogły być się w różny sposób represjonowane, mogły podlegać karze więzienia, w 1991 roku weszła w życie ustawa która przewiduje możliwość odszkodowania dla osób które były skazane przez aparat państwowy w czasach PRL.

Dotyczy to okresu od 1 stycznia 1944 do 31 grudnia 1989, obejmuje to oczywiście dużą grupę osób które przykładowo opierały się kolektywizacji wsi. Dotyczy to wszystkich osób które były represjonowany przez organy radzieckie, zsyłane czy też deportowane.

Zadośćuczynienie dla opozycjonistów z czasów PRL

Kto może ubiegać się o odszkodowanie?

Oczywiście do osób represjonowanych w czasie PRL znajdują się osoby które był internowane w stanie wojennym w roku 1981, które doznały represji ze strony władz, są to także osoby które zostały skazane jednak ukrywały się przed wyrokiem. W tym przypadku także mogą uzyskać zadośćuczynienie, wystarczy samo orzeczenie sądu komunistycznego, wyrok nie musiał być wykonany. Warto zwrócić uwagę iż koszty postępowania sądowego w tego rodzaju sprawach tak samo jak koszty ustanowienia pełnomocnika pokrywa Skarb Państwa. Oczywiście powinniśmy złożyć odpowiednie dokumenty w sądzie okręgowym, wówczas powinno być przyznane nam unieważnienie orzeczenia wydanego przez sąd komunistyczny.

O tego rodzaju odszkodowanie może ubiegać się osoba represjonowana, także może wystąpić o to rodzina czy też prawnik który będzie pełnomocnikiem. Według prawa dodatkowo osoby takie jak minister sprawiedliwości, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich również mogą występować w imieniu osoby pokrzywdzonej o przyznanie odszkodowania czy też zadośćuczynienia. Oczywiście mogą być to odszkodowania które będą wypłacane za czas spędzony w więzieniu, mogą być to też straty związane z utratą pracy, różnego rodzaju represje które wpływały na życie opozycjonistów.

Wiele osób które chcą uzyskać odszkodowanie dla represjonowanych Mogą skorzystać z pomocy prawnej, wiele kancelarii obecnie specjalizuje się w pomaganiu osobom represjonowanym w odzyskiwaniu zadośćuczynienia czy też odszkodowania, z pewnością osoby te nie zawsze wiedzą jaka dokumentacja będzie potrzebna, w jaki sposób złożyć wniosek do sądu, dlatego też fachowa pomoc prawnika będzie w tym przypadku nieoceniona.

Redakcja

Next Post

W którym miejscu w Polsce kupimy najlepsze opakowania obiadowe?

sob. cze 5 , 2021
Pewne produkty są bardzo specjalistyczne. Na pewno i wy jesteście tego w pełni świadomi. Do tej grupy możemy również zaliczyć tak specyficzną kwestię jak opakowania obiadowe. Niewykluczone że wielu z was używa takowe. Albowiem dzisiaj ludzie są tak zabiegani że nie mają zbyt wiele czasu na przygotowywanie sobie obiadów w […]